Blagoslov spomen- kamena

U nedjelu, 23. kolovoza, na misi u 11. sati blagoslovljen je Spomen-kamen koji je izradila grupa Šimunčana u sjećanje na žrtve pobijene bez suđenja nakon ulaska partizanskih postrojba u Zagreb i sela podno Sljemena, od 8.5.1945. do 12.5.1945., kao i naknadno skoro kroz punu godinu dana.

Spomen-kamen biti će postavljen u spomen parku oko Crkve hrvatskih mučenika na Udbini  u subotu, 29 kolovoza 2015. godine.

U svom  tekstu gospodin Leonardo Bioglav, inicijator projekta, među ostalim piše:

„Cijeli Markuševec bio je tih dana pokriven stotinama mrtvih vojnika i civila vojski koje su kapitulirale 8.5.1945. Osobito su velika strijeljanja vršena uzduž današnje ulice Vida Ročića, istočno od brda Meducin. Na stratištu u šumi Dotrščina nastavljene su egzekucije do kasnog proljeća 1946. godine.“

J.Z

5 stavke