Sveta potvrda u Župi svetog Šimuna i Jude Tadeja u Markuševcu 13. travnja 2024.

Pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško podijelio je sakrament svete potvrde 71 osmoškolcu Župe sv. Šimuna i Jude Tadeja u Markuševcu u subotu 13. travnja na sv. misi u 11 sati u bogoslužnom prostoru župe, a u koncelebraciji s domaćim župnikom vlč. Josipom Đurbekom i župnikom Župe Kraljice Mira u Granešinskim Novakima vlč. Marijanom Ožegovićem te profesorom na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu vlč. Antom Crnčevićem.

Na samom početku misnog slavlja u ime župne zajednice srdačnu dobrodošlicu dragim gostima uputio je član Župnog pastoralnog vijeća gospodin Damir Vidović.

Misna čitanja pročitali su krizmanici. Potom je slijedila nadahnuta propovijed biskupa Ivana Šaška koji se upravo oslonio na misna čitanja, bacivši pozornost na silazak Duha Svetoga nad apostole, što je stvorilo vjerničko zajedništvo, kako kaže biskup:…„puno ljudskosti, topline, snage i oduševljenja“.  I dodaje: “Umjesto praznine koju su apostoli živjeli nakon Isusove smrti ostvaruje se punina, umjesto šutnje govor, umjesto prestrašenosti sloboda, umjesto zatvorenosti izlazak pred ljude, umjesto nerazumijevanja, razumijevanje različitih jezika. Upravo to svjedoči da su različiti darovi, a isti Gospodin u Crkvi od početka do danas…. To vidimo i danas u našim krizmanicima i unaprijed se radujemo očitovanju Duha u njihovu prihvaćanju i suradnji…“

Biskup je nadalje govorio o kršćanskoj drukčijosti u odnosu na svjetovne izbore, da ona ima izvorište u istom Duhu i prepoznaje se po plodovima kao što su ljubav, mir, velikodušnost, blagost, vjernost. A da bi pokazao mladim vjernicima kako nema ničega što živimo da nije u nekom suodnosu s Kristom i s njegovim Duhom, na trenutak je zavirio u udžbenik kemije te na složenici – alotropijska modifikacija -, što se u kemiji primjenjuje za objašnjenje neočekivane pojave, a koja je bitna i za naš kršćanski svijet, pokazao je kako isti element ugljika: grafit ili ugljen i dijamant imaju različite pojavnosti. Dijamant je svidljiviji mladima jer odražava svjetlost i zrači ljepotom. No ugljen koji je taman i manje svidljiv stabilniji je od dijamanta jer ima manje energije, a kako kaže biskup Šaško, u kršćanskoj duhovnosti možemo tu pojavu očitati kao spremnost služiti, dati se bez ostatka i biti ponizan. Tako je i s nama, kako kaže biskup pa dodaje: „… kada se čini da je sve crno, da ne posjedujemo ništa vrijedno, naš život u Bogu ima smisla i Božji nas Duh čini čas dijamantom čas ugljenom.“

Potom je nastavio riječima: „Svaki je čovjek stvoren na Božju sliku. Ona je jednaka u svima nama, ali, dragi mladi prijatelji, o nama ovisi, o našoj slobodi, o našoj povezanosti s Bogom što ćemo odražavati; Božje svjetlo ljubavi ili svoju sebičnost. Radi toga zazivamo darove Božjega Duha, sedam alotropijskih modifikacija iste Božje ljubavi koja će se očitovati u životima krizmanika u ovoj župnoj zajednici, našoj nadbiskupiji, u hrvatskom društvu. Različiti su darovi, a isti je Duh. On nas oblikuje i vodi u radost ako prihvatimo njegova nadahnuća.“

U istom tonu mons. Šaško je nastavio: „Dragi krizmanici, puno puta ćete se naći pred pitanjem što činiti i kako postupiti. U molitvi i u razgovoru s onima koji vas vole, ponajprije s njima,… s vjernicima svoje župe i svim drugim kršćanima spoznat ćete što treba činiti tako da drugi mogu reći: oni to ne rade, tako se ne ponašaju, tako ne govore jer su kršćani. Na njih se možeš osloniti jer su kršćani. On će ti pomoći jer je kršćanin, ona govori istinu jer je kršćanka. Oni ne posežu za drogom, alkoholom, kockom, nasiljem, grubim riječima. Oni su uljudni, oni ne psuju jer su kršćani. Oni ne slijede nametanje koja dolaze od medija i svijeta estrade, nego svoj život oblikuju radošću koja ne prolazi. Takvo življenje nerijetko traži trpljenje.“

Kao ohrabrenje, biskup navodi i riječi apostola Petra: „Pogrđuju li vas zbog imena Kristova, blago vama jer Duh Slave, Duh Božji u vama počiva. Neka nitko od vas ne trpi kao ubojica ili kradljivac ili zločinac ili makar kao nametljivac. Ako li kršćanin neka se ne stidi, nego neka slavi Boga zbog toga Imena.“

I nastavlja: „Trpjeti za Boga, trpjeti za istinu i pravednost, za ljubav, naša je najveća stvar…       O tome, dragi mladi prijatelji, slobodno pitajte svoje roditelje, svoje djedove i bake, o trpljenju iz ljubavi! To je dragocjenost koju nitko ne može oduzeti i nitko nam ne može zabraniti, bez obzira kakve bile vanjske okolnosti i kakva bila politička vlast, da mi budemo dobri. Ponajprije jedni prema drugima. Božja nas riječ uči da će sve uminuti i u konačnici ostaje samo ljubav. I sami možemo provjeriti da u ljudskim životima ostaje samo ono što smo darovali.

„Ako me ljubite, ako me ljubite zapovijedi ćete moje čuvati…“, biskup je istaknuo Isusovu poruku i sažeo razlog današnje radosti:  „S jedne strane zahvalnost za hod koji ste prošli, a s druge, i na tome leži naglasak, nalazi se novi početak suradnje s darom, s darovima koji donose nove plodove.“

U istom duhu nastavio je riječima podrške: „I možete odbaciti ovaj dan i put koji ste prošli, možete reći da je konačno i to završilo, međutim Bog ne ostavlja nas i onda kada mi želimo ostaviti njega.“

Obratio se potom  roditeljima i cijelom vjerničkom puku pitajući nas što mi činimo s Duhom u svom pozivu u obiteljima, u župi, u društvu: „…dok neki od nas možda pitaju jesu li ova djeca zrela. Oni gledaju nas, a i mi sebe jesmo li mi dovoljno zreli?!“

S očinskom dobrohotnošću uputio je još jednom riječ roditeljima: „Dragi roditelji, ne mogu poznavati sve vaše osjećaje, vaša današnja raspoloženja, vaše brige i molitve, ali znam da Bog ovaj dan daruje i vama kao novi početak. U Božjem Duhu pronalazite snagu za obnovu svojih obitelji, za opraštanje, za pomirenje, za spomen i za nadu, za kršćansku vedrinu, za radost koja je duboko pohranjena sa svim križevima koje osjećate, sa svim ranama koje vas bole. Vaša djeca danas dublje ulaze u život Crkve i oni očekuju da im vi, da im mi budemo primjer, da budemo kraj njih kao danas kao kumovi i kume da osjete naše ruke i naše živote u istini, u dobru i ljepoti, u poniznosti grješnih ljudi i u veličini dara Božje svetosti.

Zaključio je riječima podrške: „Nema ništa ljepše danas u gradu Zagrebu od ovakvih slavlja. Ni jedna druga alotropijska modifikacija ne može izraziti ono što donosi ovo zajedništvo. Čuvajmo ga i radujmo se!“

Na kraju misnog slavlja krizmanik Tomislav Vidović, zahvalio je biskupu u ime svih krizmanika na primljenom sakramentu svete potvrde i svečano obećao revnost u sakramentalnom životu i dolasku na sv. mise. Također je i domaći župnik vlč. Josip srdačno zahvalio biskupu Šašku i gostima na dolasku u ovu župu te izručio pozdrave nadbiskupu Draženu, a nije zaboravio ni pohvaliti ovogodišnje krizmanike zbog marljivog dolaženja na sv. mise i sudjelovanja u pripremama za sakrament svete potvrde te izrazio nadu da će tako i dalje ostati.

Uslijedilo je fotografiranje s biskupom!

Izvješće pripremila Lidija Molnar

Fotografije: Foto Raf