Proslavljen blagdan Gospe Anđelske 2017.

U nedjelju 3. rujna 2017. proslavljen je blagdan Gospe Anđelske. Svečanu svetu misu u 11. sati predslavio je o. Ilija Tipurić, karmeličanin iz Remeta u koncelebraciji sa fra. Brankom Lipšom, dekanom Remetskoga dekanata, p. Markom Šopom, dehonijancem iz Trnovčice, o. Marijom Juručevićem, selezijancem iz Torina te domaćim župnikom Josipom Đurbekom. U svom uvodu u misno slavlje, župnik je podsjetio na drevnu povijest kapelice Majke Božje Anđelske. Obraćanje je završio riječima:

„ Vjerniče, hodočasniće nađi si vremena, uđi u ovu veličanstvenu kapelicu, prođi očima po obnovljenim freskama, koje će te uvesti u otajstvo pobožnosti prema Majci Božjoj. Upri svoj pogled u oltar i Mariju Vinsku, skrušeno pred Majkom – utočištem grešnika priznaj svoje slabosti i nedosljednosti, traži znakove za ovo vrijeme, traži nadahnuća, ne boj se pitati za savjet. A kad budeš spreman otvoriti srce i um, čut ćeš njezin glas: Sve što vam Isus reče vi učinite, a on će nam u ovoj misi poručiti: „poslušajte moje riječi“ i reći: „uzmite jedite…, uzmite, pijte…“ i na kraju će nas ispratiti s „idite u miru“. Po Mariji u Isusu nađimo svoj mir….“

Predvoditelj misnoga slavlja svoju homiliju započeo je riječima:

Dragi župljani i dragi hodočasnici Gračana, Bešića i Remeta. Teritorijalno su Remete i okolica pripadali župi Markuševec u starija vremena. Danas smo svako svoja župa i hodočastimo ovoj župi Markuševec. Rekao bih nikada previše Majčinih blagdana i naziva kao što je ovaj: Majka Božja Anđelska – kako ju zovemo. Kao što je Marija išla u pohode svojoj rođakinji Elizabeti, tako smo i mi došli u pohode nama svima drugoj Majci i to danas Majci Božjoj Anđelskoj. Svako od nas na svoj način osjeća potrebu, traži zagovor, traži pomoć od najvjernije Majke.“

U nastavku se spomenuo povijesti kapelice i nastavio:

...“Hodočasnici su ovdije navračali na putu iz Marije Bistrice za Remete i iz Reneta na putu za Mariju Bistricu. Hodočasnici su na put kretali sa Isusom u Marijom. Putem su sigurno razmišljali o svojim potrebama, o svojim problemima, svojim križevima i poteškoćama. Ovdije su navračali da odmore i da provjere da nisu možda Isusa izgubili. Tu su skupljali snagu i molili zagovor za korak naprijed. Zato i mi danas obnovimo ta sijećanja na naše stare koji se nisu stidili svoje vjere i onda kada je bilo opasno svijedočiti svoju vjeru svjedočiti svoj križ….. “

Na koncu župnik Josip Đurbek zahvalio je svima koji sudjeluju u uređenju okoliša crkve. Izrazio je zadovoljstvo što je taj prostor na korist svim dobronamjernim ljudima. Zahvalio je mjesnoj samoupravi. Prije završnog blagoslova, otpjevana je pjesma „Kapela pri svetom Šimunu“, koju je spjevao Dragutin Domjanić, koji je i sam bio štovatelj Majke Božje Anđelske a uglazbio Marijan Makar. Nakon blagoslova, svi sudionici mise krenuli su u procesiji prema kapelici. Proslavi blagdana predhodila je trodnevna priprava, čija je tema bila: Majka Učiteljica.

Josip Zdešić  /foto: Lidija Kralj

19 stavke
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!